Gleiskreuzung

 Skrzyżowanie dwóch torów na tym samym poziomie bez funkcji przełączania (flat crossing), takie tłumaczenie znalazłem i wydaje się ono oczywiste, bo niby co tu się może przełączać skoro tory przecinają się prostopadle na sztywno?! A jednak może, bo znalazłem na YT nietypowe takie skrzyżowanie - no ale powiedzmy, że to już są dwa różne poziomy:)

 Skrzyżowanie zachowane przy Hucie Pokój jest wciąż użytkowane, krzyżują się tam pod kątem prostym:   tor linii tramwajowej nr 9 i tor kolejowy łączący wydziały huty (dawniej także połączenie z Rudą Wschodnią). Można powiedzieć, że to dziś rzadko spotykany układ, choć przed laty, gdy przemysł tutaj kwitł np. w tym miejscu z linią tramwajową przecinały się pod kątem prostym trzy tory normalne i jeden wąski, a od 69r. czyli po wybudowaniu nowego wielkiego pieca dwa normalne i jeden wąski.


A niedaleko - za szybami Anna, Maria (stary Pokój) istniało kolejne takie skrzyżowanie toru dojazdowego ze stacji Ruda Wschodnia (przez hutę i kop. Pokój) do ZUT Zgoda - z torem kolei piaskowej na szlaku Wanda-Lech - Paweł. Takie zdjęcie można oglądnąć w albumie Ruda Śląska Dzieje transportu szynowego na stronie 169. 

Na tamtym szlaku piaskowym, a właściwie nieregularnej ścieżki spacerowej, która jego śladem prowadzi - spotykam miłą panią Grażynę z pieskiem Doną. Mieszka tam na Rudzie od dzieciństwa i oczywiście pamięta te rozwiązania torowe, czy też wysyp żużla wielkopiecowego w tej okolicy. To wspaniale gdy wciąż można kogoś zapytać i uzyskać odpowiedzi - niekoniecznie fachowe, tylko życiowe ze wspomnień, to tworzy taki piękny koloryt naszej historii i historii tych miejsc.

Tyle na dziś, to tylko zasygnalizowanie ciekawego rozwiązania z zakresu infrastruktury kolejowe, które każdy wciąż może sobie zobaczyć na Frynchicie. Bo warto pamiętać!

Dziękuję Krzysztofowi Sojdzie za krótką konsultację w temacie takich rozwiązań torowych.

Komentarze

Popularne posty