czy coś poszło źle?


W połowie lat 90tych dużo słuchałem tzw. klubowych audycji w lokalnych stacjach radiowych poszukując innych brzmień. Były to zazwyczaj T.M.M. na RMFie oraz wieczorno-sobotnie audycje w lokalnych radiach "Flash" i "Top" (obie rozgłośnie od lat nie istnieją) i tam właśnie podawano jakie imprezy w województwie warto odwiedzać w weekendy. Nie wiem na ile celowe, a na ile wynikające z niewiedzy było notorycznie powtarzane przez prowadzącego stwierdzenie, że jakaś świetna impreza odbywa się w "Kantach" w Jaworznie. Chodziło oczywiście o popularny klub-dyskotekę przy kopalni Jan Kanty, której definitywny koniec fotografowałem 10 lat później od września do grudnia 2005 roku. 
10 grudnia detonacja ogołoconego z wszelkich przybudówek żelbetowego kolosa płuczki nie poszła jednak po przysłowiowym piece of cake'u - połowa budynku zawaliła się prawidłowo, a druga połowa ledwie podskoczyła i upadła w całości pozostając w niebezpiecznym przechyle ok 14stu stopni. Gdy opadł kurz widziałem chwilę konsternacji, a potem nerwowo  poruszające się żółte i białe kaski strzałowców, wówczas większość z nich pewnie pomyślała sobie coś na kształt stwierdzenia Oh Shit! w takiej łagodniejszej albo znacznie wulgarniejszej formie. Fotografując wyburzenia kilkakrotnie przekonałem się, że nie zawsze teoria założeń i obliczeń sprawdza się w praktyce, to był jeden z takich przypadków.

Komentarze

  1. Podobna krzywa wieża ładnych kilka lat stała na terenie likwidowanej koksowni przy KWK Gliwice - zdaje się że nie powiodło się jej wysadzenia przed wizytą papieża na gliwickim lotnisku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktyczne, słyszałem o tym, że mieli ten silos unicestwić przed pielgrzymką i jak na złość po detonacji się nie rozleciał:) Jest w takim stanie uwieczniony na zdjęciach z cyklu "Śląsk Czarnobiały" W.Wilczyka. I jeszcze jeden z budynków zlikwidowanej koksowni w Knurowie też tak sobie przez lata stał pod skosem, ale nie wiem czy jeszcze stoi.

    OdpowiedzUsuń
  3. jak i jeden betonowy kolos stał swego czasu podobnie przewalony na terenie cementowni Saturn

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty