Po torach - epilog

Gdy rozmawiałem z jednym z pracowników ekipy demontującej te tory - zadał od siebie to samo pytanie, które ja też często zadaję. Dlaczego z tego szlaku nie zrobi się teraz ścieżki rowerowej? Podbudowa jest niezniszczalna skoro wytrzymywała dziesiątki ton pociągu, tylko wyrównać, utwardzić / wylać asfalt,  pomalować linie na krawędziach, postawić tabliczki i gotowe! No ale, komu z urzędasów by się chciało po pierwsze współpracować między różnymi miastami, załatwiać środki finansowe, a poza tym coś by musiało kapać do własnych kieszeni, bo tak bezinteresownie to się nie da Panie! Zdecydowanie prościej wymyślać lipne przetargi na 50tą nietrafioną koncepcję przebudowy rynku, niż po prostu zrobić coś fajnego dla ludzi - co mogłoby służyć, cieszyć, dawać rekreację i symbolicznie łączyć kilka miast. Wspomniany pracownik od razu smutno zakończył swój wywód potwierdzając fakt, że i tak nic z tego bo docelowo przepusty nad drogami na tym dawnym szlaku mają być zaślepione - czyli po postu zdemontowane jak się domyśliłem. A inny taki szlak po wąskim torze, którym spod Castoramy w Katowicach można by śmignąć na rowerku do samego Bytomia? Oczywiście dla wtajemniczonych jest to możliwe, ale nie gwarantuje ciągłości jazdy powiedzmy w określonym tempie i momentami jest bardziej uciążliwym ofrołdem itp. Marzenia te wydają się tak zwyczajne, że aż nieosiągalne do realizacji! 
BTW. Podobno wraca temat eLki, już za rok? Poczekamy, zobaczymy!


  

Komentarze

  1. tak samo jest u nas na siemcach. po waskim torze ja smigam na rowerze z siemianowic do chorzowa starego i bytomia. piekna trasa. z tego co wiem na torowisku tramwaju 12 ma byc sciezka rowerowa ufundowana przez miasta. bardzo fajny pomysl.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja ten szlak miałem też na myśli w przedostatnich zdaniach. Sam przeważnie skracam sobie drogę tym malowniczym odcinkiem z Bytkowa do Maciejkowic sunąc wysoko na nasypie... Ten odcinek po 12stce mogliby zrobić, bo to ruchliwa droga jest, poza tym świetne połączenie od razu do parku jest! A jeszcze na odcinku drogi od Łagiewnik, aż do mostu przy dworcu w Bytomiu też jest wydzielony nowo zrobiony odcinek dla rowerów, tam też drogę poszerzano po likwidacji linii tramwajowej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty