16sto kilometrowa *

...kolejka linowa transportująca węgiel z kopalni Boże Dary do elektrowni w Łaziskach górnych istniała do ok 66 roku. Taką ciekawostką zaskoczył mnie niedawno jeden z pracowników wspomnianej kopalni - pokazując mi u siebie w biurze stosowne zdjęcie na lokalnej stronie dzielnicy Kostuchna. To przecież ogromna odległość więc ze pewnym niedowierzaniem natychmiast uruchomiłem serwis AMZP i... faktycznie była!

Mapa z rejonem Bożych Darów nie ma jeszcze zaznaczonej tej trasy, bo jest z 36 roku, ale rejon Mikołowa i Łazisk to mapa z 43 roku i tam trasa kolejki widnieje. Zaraz potem uruchomiłem googlowe mapy, a na nich wciąż widać długie prostolinijne odcinki leśne będące dziś zapewne ścieżkami.

Tu jak zwykle zachwyca mnie jak niesamowite inwestycje powstawały na Śląsku przed wojną - praktycznie wszystko było możliwe do zrealizowania dla rozwoju przemysłu, po wojnie z resztą też, tylko solidność jakby już nie ta sama... A w kwestii takiej kolejki linowej jak pomyśle ile dziś się peanów pieje na temat "nowej Elki" - to kpina jest panie tyle wam powiem, jeden 2 kilometrowy odcinek buduje się - ups przepraszam, jeszcze nie zaczęto, czyli gada się o tym od 3 lat, ale najprościej było tą poprzednią i jedną z głównych atrakcji WPKiW   zlikwidować, bo przecież teraz idzie nowe-Europejskie i musi wszystko się błyszczeć szkłem i stalą nierdzewną no i się błyszczy na pięknych wizualizacjach w gazetach póki co!
*EDIT
Bo miało być jeszcze zdjęcie z wizerunkiem korony książęcej z młotkami i datą na kominie kopalni, już nie widoczne, bo komin pomalowano w biało-czerwone szerokie pasy. Pierwotnie były trzy takie kominy i każdy z takim symbolem.

Komentarze

 1. Dzięki za namiary mapowe! Nie wiedziałem, ze coś takiego jest w necie!! A nie wiesz, czy są podobne źródła, ale obejmujące powojenne mapy (lata 40-70)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym wiedział, to już nie raz bym się tu posiłkował takimi mapami - Śląsk lata 70te w formie takich skanów jak te na Geoportalu - to by było coś! Niestety nie wiem jak i gdzie tego szukać :/

   Usuń
  2. Trochę jest tu: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?p=17665#p17665
   Wspominana kolejka jest widoczna na linkowanej tam mapie z lat 50.

   A mapy, które są na geoportalu można kupić w wersji papierowej - w różnych skalach.

   Usuń
  3. jakaś podpowiedź gdzie można je kupić?

   Usuń
  4. http://www.wodgik.katowice.pl/

   Naprzeciwko Belga - kupowałem stacjonarnie, nie przez net.

   Usuń
  5. Szczerze to liczyłem na odzew prowokując swój komentarz i zadziałało! :) Dzięki, faktycznie kolejka jest zaznaczona: http://eksploratorzy.com.pl/mapy/GOP/tychy.jpg
   Pozdro

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty