Suburbs - powrót

Czyli przedmieścia Ameryki w śródmieściu Katowic ;)


Chcąc załatwić cokolwiek w centrum Katowic, gdy mam jechać autem - jadę komunikacją, ale jeśli już, to parkuję na Zawodziu i wsiadam w tramwaj, parkowanie w centrum w tej ciasnocie, to rzecz dla desperatów o stoickiej cierpliwości! Katowice to rozmiarowo naprawdę miniaturowe miasto! Umówmy się - śródmieście można przejść wzdłuż i wszerz w ~2 godziny.


W każdym razie, ostatnio - spacerując w stronę centrum - odwiedziłem te trzy stare ulice nieopodal, czyli Wodną, Pawła i Górniczą. Wspominałem niedawno o tym miejscu na blogu. Dziś tylko takie porównanie z przeszłości, ze wspomnianych plenerów z 2007 roku, bo widząc to niskie słońce na krawędzi opuszczonego narożnego budynku przy Górniczej, przypomniało mi się zdjęcie ze wschodzącym słońcem na krawędzi okazałej narożnej kamienicy - przy Wodnej 13. Tego domu już nie ma, i te liczne puste przestrzenie - klepiska, po wielu wyburzonych tam domach, zajmują dziś głównie samochody, kierowców chcących darmowo parkować jak najbliżej centrum :)


Tak jeszcze patrzę na tą zabudowę od podwórza, i tak mnie nachodzi refleksja. Te budynki były naprawdę zmyślnie wybudowane w swoich czasach, wykusze, balkoniki, strychy, poddasza - ogólna różnorodność mimo prostej formy. Czasem mam okazję inwentaryzować stare kamienice i dziw bierze patrząc na te zmyślne rozwiązania, te skutecznie i optymalnie zagospodarowane przestrzenie. Przeraża jedynie stan, w jakim to wszystko stoi, ale to wynika wyłącznie z wielu, wielu lat zaniedbań w obsłudze i konserwacji danego budynku + podejście współczesnych lokatorów tam zamieszkujących! W każdym razie tak, tak, dawniej to umieli budować, dziś większość firm budowlanych, to totalne partactwo, robotnicy z łapanek, często bez żadnego pojęcia o budowlance, o umiejętności czytania rysunków technicznych nie wspomnę. Wydawane projekty budowlane (PB), które zamawia Inwestor nierzadko wyglądają jak wykonawcze (PW) - sporo wybiegając poza urzędowy zakres - zawartością dodatkowych rozwiązań szczegółów architektonicznych itd. #jakżyćKomentarze

Popularne posty